t3h Icy
Smash Master
- Joined
- Jun 12, 2009
- Messages
- 4,917
LIVESTREAM
SINGLES BRACKET
Winners:
PP > Amsah
Armada > MacD
S2j > Strawhat Dahean
Axe > Colbol
Remen > Chu
DJN > Vman
Zhu > Hax
Blunted Object > Shroomed
Armada > S2j
Axe > Remen
Hbox > Tope
Mango > Redd
Cyrain > KirbyKaze
Amsah > Chillin
Losers:
Chu > Colbol
Teams remaining
Armada/M2K
PP/Lozr
Tope/Cyrain
Alukard/Vanz
Redd/Chu
Hbox/Hax
Mango/G$
Amsah/Remen
SINGLES ROUND 3 POOLS
For videos of Melee tournament matches, click here!
Semi-completed list of players that made the bracket:
Amsah, Axe, Blunted Object, Cactuar, Chudat, Colbol, Cyrain, DoH, Hungrybox, Kels, KirbyKaze, L0zr, Lovage, MacD, Mew2King, Raynex, Remen, S2J, Shroomed, Tect, Tope, Unknown522, V3ctorman, Zhu
Pool 1: D1, Kels, G-Reg, Remen, TheLake, Blunted Object
Pool 2: Chillin, Vanz, Dr. PeePee, Rayku, Tafokints, Scar
Pool 3: UUAA, IHaveSpaceBalls, L0zr, Tope, Azen, Cactuar
Pool 6: Overtriforce, Mew2King, Lovage, Colbol, Hyuga, Idea
Pool ?: Shroomed, Kyu Puff, Faab, DJ Nintendo, Zhu, Vish
Pool ?: Hungrybox, Nando, Rockcrock, Eggm, S2J, Chudat
Pool ?: Amsah, Cyrain, YEAH!, V3ctorman, MattDotZeb, Weon-X
Armada and Mew2King are tearing teams apart and double 7-stocked JAPN and D1.
Zhu and Shroomed received 1st and 2nd Seeds respectively.
Cactuar, L0zr and Tope received 1st, 2nd and 3rd Seeds respectively.
Amsah, Cyrain and V3ctorman received 1st, 2nd and 3rd Seeds respectively.
Raynex, Unknown522, and Kirbykaze all made bracket.
Axe, MacD and DoH received 1st, 2nd and 3rd Seeds respectively.
Chudat, Hungrybox and S2J received 1st, 2nd and 3rd Seeds respectively.
Tect made it into the bracket!
M2K, Colbol and Lovage are all in the Bracket.
Remen, Blunted Object and Kels received 1st, 2nd and 3rd Seeds respectively.
Rockcrock beat Eggm, but lost to Nando, Hungrybox and S2J
Lovage beat Overtriforce 2-0.
Hyuga beat Overtriforce 2-1.
Chudat beat Hungrybox 2-1.
L0zr beat Tope, Azen and IHSB.
YEAH! beat Weon-X
Day 2
S2J beat Hungrybox in a MM.
Colbol/Linguini are either 13th or 17th.
Teams will finish tomorrow (8 teams remaining)
TEAMS WINNERS' FINALS:
Hungrybox + Hax vs (Armada + M2K vs Dr. PeePee + L0zr)
Teams Bracket:
Mango and G$ lost to Dr. PeePee and L0zr, but later beat Unknown522 and Raynex.
Overtriforce and Strawhat Dahean lost to Dr. PeePee and L0zr, and then MattDotZeb and DoH.
MattDotZeb and Doh also beat Raistlin and Apollo, but later lost to Shroomed and Scar in Losers'.
Known Seeds in R3 Pools:
1st Seeds
Amsah, Armada Axe, Dr PeePee, Faab, Hax, Hungrybox, KirbyKaze, Mango, Mew2King, Overtriforce, Raynex, Redd, Remen, S2J, Shroomed, Strawhat Dahean, Unknown522, Vanz, Weon-X, Zhu,
2nd Seeds
Blunted Object, Chillin, Colbol, Eggm, G-reg, Kels, Lovage, Nando, Rayku, Rockcrock, Tec0, Tope, V3ctorman
3rd Seeds
Azen, Dart, DoH, Doll, IHaveSpaceBalls, Kyu Puff, MattDotZeb, SMan, Tafokints, TheLake, Vish, YEAH
Unsure Seeds
Chudat (likely 2nd), Hyuga (3rd?)
Kels/Plank beat Strawhat Dahean and Overtriforce 2-1 in Teams Pools.
Today should be all of Teams Bracket, Singles R3 and most of Singles Bracket.
Day 1
Lord HDL vs UUAA
V3ctorman vs Voodoo
Videos are already being uploaded here: http://www.youtube.com/user/VideoGameBootCamp#g/u
Weapon-X (=/= Weon-X) and Kartel were eliminated in R2 Pools.
Shroomed beat DJ Nintendo in their R1 Pool set.
Vanz, G-Reg and Kyu Puff received 1st, 2nd and 3rd Seeds respectively in R3 Pools.
Noobking could not make it to Pound 5, and his brother Blunted Object went instead. (not totally confirmed)
Faab, Remen, Armada, Overtriforce, Mew2King and Mango all are in R3.
Faab, Blunted Object and IHSB received 1st, 2nd and 3rd Seeds respectively.
Rayku received 2nd Seed in R1, only losing to KirbyKaze.
Fullmetal received 1st Seed in R1, as Nando was switched into a different Pool.
Reneblade received 1st Seed in R1 and R2. (Unconfirmed)
Rayku received 3rd Seed in R2.
Fullmetal received 2nd Seed in R2, only losing to KirbyKaze.
There was a slight dispute about Harriet/Doll's 3rd Seed in a Pool due to minor Pool manipulation, but Harriet didn't mind.
Hyuga and Dart are in R3.
Everlasting Yay was eliminated in R2.
Hax has yet to lose a game so far.
S2J received 1st Seed, defeating Chillin.
Shroomed, Colbol and Doll (Unconfirmed) are in R3 Pools with 1st, 2nd and 3rd Seeds respectively.
Redd, Kels and Vish are in R3 Pools with 1st, 2nd and 3rd Seeds respectively.
Zhu, Tope and Sman are in R3 Pools with 1st, 2nd and 3rd Seeds respectively.
Amsah, Rockcrock and Dart are in R3 Pools with 1st, 2nd and 3rd Seeds respectively.
Dr. PeePee, Hungrybox and Weon-X all received 1st Seeds.
Eggm and DoH received 2nd and 3rd Seeds underneath Weon-X.
Tec0 and Tafokints received 2nd and 3rd Seeds underneath Dr. PeePee.
Axe receives 1st Seed going all Pikachu and defeating Lovage.
V3ctorman defeated Azen in R2 Pools, only losing to Hax (all Yoshi).
Nicknyte is eliminated.
Nando (2nd), Mogwai and Strawhat Dahean (1st) were all in the same R2 Pool. YEAH! was also in that pool and received 3rd Seed.
M2K entered Melee Singles
TheLake (Zelda) got 1st Seed in R1 Pools.
For further emphasis: Armada and M2K seems unstoppable in Teams.
Amateur Brackets have begun.
One Pool's results: Redd, Kels, Vist (?), HDL, ?, ?
V3ctorman received 2nd Seed, only under Hax, and over Azen.
Armada and M2K are destroying teams.
Mango, Dr. PeePee and the Europeans are all in R3. (Not totally confirmed)
LanceinthePants made it to R2 Pools.
HDL was eliminated in R2 Pools.
Weon-X (Chile's #1 player) beat Eggm.
Zhu beat Tope 2-0 in R2 Pools.
Hax and Azen are in the same R2 Pool.
Chudat and M2K are in the same R2 Pool.
Kels and Vish beat HDL in R2 Pools.
MacD receives 1st Seed in R2 Pools, defeating Cactuar.
Kels and Silent wolf received 1st Seeds.
Dart went 2-1 with Dr.PeePee in friendlies. (Unconfirmed)
TrahhSTEEZY is tweeting Melee updates: http://twitter.com/trahh
Azen vs Amsah friendlies are happening.
Spife received 2nd Seed.
Azen 2-0'd Dart.
G$ JV4'd Azen, but still lost the set.
Dart 2-0'd G$.
Azen receives 1st Seed.
Chivalruse's Channel has a ton of pre-Pound 5 friendlies. There's 17 as I originally write this.
NOTE: Anything from HOBO_Series on Twitter is not related to Pound 5.
Teams Pools Round 1 are over. Nothing noteworthy happened.
Eggm brought 3 to last game, last stock with Yoshi in their MM, but lost.
3 is losing his MMs. Kaostar beat him among others.
Apparently, Rayku beat Amsah in a friendly.
Intro to Pound 5 stuff
Since there's no livestream and just Twitter updates, it'll be like Genesis last year (with hopefully as much hype :D). Although it's not as needed since they're using auto-tweeting brackets, I figure it'd be nice to have everything in one place.
I'll be updating brackets, interesting results, upsets, etc as they come this weekend here for all the other folks at home.
Melee/Brawl Twitter: http://twitter.com/rkbionic/smash
Melee Twitter: http://twitter.com/trahh
Pool Listings (may be slightly outdated): http://vgbootcamp.com/content.php?33-Pound-V-Pools
-I.B. is unable to make it
-M2K and Armada are teaming and have been playing for the last 2 days with Overtriforce and Strawhat Dahean, meaning this shouldn't end up like M2K/Darc. Likewise, no johns if either of them do poorly since they've been plenty warmed up
-Mango is teaming with G$
-Hungrybox is teaming with Hax
-International players include: Sanuzi, Lord HDL, Maggot, Amsah, Faab, Strawhat Dahean, Overtriforce, JPOBS, Riddlebox, Sauc3, Acidile, Reggie, Ministry, Kirbykaze, Unknown522, Raynex, Idea, Remen, Armada, Summonedfist, Tect and Weon-X
-Axe and V3ctorMan are both there
-Azen is there and is teaming with Chillin (Groom Blue)
Saturday is Singles R1 and R2 and Teams R1 and R2.
Sunday is Teams Bracket and the start of Singles Bracket.
Monday is Singles finale.
Interesting sets in Round 1 Pools:
D20 (Amazing Young Link) vs Faab ("VirusBlueMage")
Kirbykaze vs Rayku (The Sheik that beat Wobbles)
Axe vs 3
Strawhat Dahean vs PockyD
Colbol vs Rhan (Another Young Link player)
Unknown522 vs Nicknyte (possible Pichu dittos)
Cactuar vs MattDotZeb
G-reg vs IHSB
Fullmetal vs Nando
Lovage vs Plank
D'OH vs Hyuga
Alukard vs Remen
Lord HDL vs UUAA
Tec0 vs Scar
DJ Nintendo vs Shroomed
Raistlin (9th at Genesis) vs MacD
Rockcrock vs Idea
Linguini vs Noobking
Pools Round 1 are 4-5 players with Top 3 making it out, resulting in 144 players remaining. Round 2 and 3 follow that.
SINGLES BRACKET
Winners:
PP > Amsah
Armada > MacD
S2j > Strawhat Dahean
Axe > Colbol
Remen > Chu
DJN > Vman
Zhu > Hax
Blunted Object > Shroomed
Armada > S2j
Axe > Remen
Hbox > Tope
Mango > Redd
Cyrain > KirbyKaze
Amsah > Chillin
Losers:
Chu > Colbol
Teams remaining
Armada/M2K
PP/Lozr
Tope/Cyrain
Alukard/Vanz
Redd/Chu
Hbox/Hax
Mango/G$
Amsah/Remen
SINGLES ROUND 3 POOLS
For videos of Melee tournament matches, click here!
Semi-completed list of players that made the bracket:
Amsah, Axe, Blunted Object, Cactuar, Chudat, Colbol, Cyrain, DoH, Hungrybox, Kels, KirbyKaze, L0zr, Lovage, MacD, Mew2King, Raynex, Remen, S2J, Shroomed, Tect, Tope, Unknown522, V3ctorman, Zhu
Pool 1: D1, Kels, G-Reg, Remen, TheLake, Blunted Object
Pool 2: Chillin, Vanz, Dr. PeePee, Rayku, Tafokints, Scar
Pool 3: UUAA, IHaveSpaceBalls, L0zr, Tope, Azen, Cactuar
Pool 6: Overtriforce, Mew2King, Lovage, Colbol, Hyuga, Idea
Pool ?: Shroomed, Kyu Puff, Faab, DJ Nintendo, Zhu, Vish
Pool ?: Hungrybox, Nando, Rockcrock, Eggm, S2J, Chudat
Pool ?: Amsah, Cyrain, YEAH!, V3ctorman, MattDotZeb, Weon-X
Armada and Mew2King are tearing teams apart and double 7-stocked JAPN and D1.
Zhu and Shroomed received 1st and 2nd Seeds respectively.
Cactuar, L0zr and Tope received 1st, 2nd and 3rd Seeds respectively.
Amsah, Cyrain and V3ctorman received 1st, 2nd and 3rd Seeds respectively.
Raynex, Unknown522, and Kirbykaze all made bracket.
Axe, MacD and DoH received 1st, 2nd and 3rd Seeds respectively.
Chudat, Hungrybox and S2J received 1st, 2nd and 3rd Seeds respectively.
Tect made it into the bracket!
M2K, Colbol and Lovage are all in the Bracket.
Remen, Blunted Object and Kels received 1st, 2nd and 3rd Seeds respectively.
Rockcrock beat Eggm, but lost to Nando, Hungrybox and S2J
Lovage beat Overtriforce 2-0.
Hyuga beat Overtriforce 2-1.
Chudat beat Hungrybox 2-1.
L0zr beat Tope, Azen and IHSB.
YEAH! beat Weon-X
Day 2
S2J beat Hungrybox in a MM.
Colbol/Linguini are either 13th or 17th.
Teams will finish tomorrow (8 teams remaining)
TEAMS WINNERS' FINALS:
Hungrybox + Hax vs (Armada + M2K vs Dr. PeePee + L0zr)
Teams Bracket:
Mango and G$ lost to Dr. PeePee and L0zr, but later beat Unknown522 and Raynex.
Overtriforce and Strawhat Dahean lost to Dr. PeePee and L0zr, and then MattDotZeb and DoH.
MattDotZeb and Doh also beat Raistlin and Apollo, but later lost to Shroomed and Scar in Losers'.
Known Seeds in R3 Pools:
1st Seeds
Amsah, Armada Axe, Dr PeePee, Faab, Hax, Hungrybox, KirbyKaze, Mango, Mew2King, Overtriforce, Raynex, Redd, Remen, S2J, Shroomed, Strawhat Dahean, Unknown522, Vanz, Weon-X, Zhu,
2nd Seeds
Blunted Object, Chillin, Colbol, Eggm, G-reg, Kels, Lovage, Nando, Rayku, Rockcrock, Tec0, Tope, V3ctorman
3rd Seeds
Azen, Dart, DoH, Doll, IHaveSpaceBalls, Kyu Puff, MattDotZeb, SMan, Tafokints, TheLake, Vish, YEAH
Unsure Seeds
Chudat (likely 2nd), Hyuga (3rd?)
Kels/Plank beat Strawhat Dahean and Overtriforce 2-1 in Teams Pools.
Today should be all of Teams Bracket, Singles R3 and most of Singles Bracket.
Day 1
Lord HDL vs UUAA
V3ctorman vs Voodoo
Videos are already being uploaded here: http://www.youtube.com/user/VideoGameBootCamp#g/u
Weapon-X (=/= Weon-X) and Kartel were eliminated in R2 Pools.
Shroomed beat DJ Nintendo in their R1 Pool set.
Vanz, G-Reg and Kyu Puff received 1st, 2nd and 3rd Seeds respectively in R3 Pools.
Noobking could not make it to Pound 5, and his brother Blunted Object went instead. (not totally confirmed)
Faab, Remen, Armada, Overtriforce, Mew2King and Mango all are in R3.
Faab, Blunted Object and IHSB received 1st, 2nd and 3rd Seeds respectively.
Rayku received 2nd Seed in R1, only losing to KirbyKaze.
Fullmetal received 1st Seed in R1, as Nando was switched into a different Pool.
Reneblade received 1st Seed in R1 and R2. (Unconfirmed)
Rayku received 3rd Seed in R2.
Fullmetal received 2nd Seed in R2, only losing to KirbyKaze.
There was a slight dispute about Harriet/Doll's 3rd Seed in a Pool due to minor Pool manipulation, but Harriet didn't mind.
Hyuga and Dart are in R3.
Everlasting Yay was eliminated in R2.
Hax has yet to lose a game so far.
S2J received 1st Seed, defeating Chillin.
Shroomed, Colbol and Doll (Unconfirmed) are in R3 Pools with 1st, 2nd and 3rd Seeds respectively.
Redd, Kels and Vish are in R3 Pools with 1st, 2nd and 3rd Seeds respectively.
Zhu, Tope and Sman are in R3 Pools with 1st, 2nd and 3rd Seeds respectively.
Amsah, Rockcrock and Dart are in R3 Pools with 1st, 2nd and 3rd Seeds respectively.
Dr. PeePee, Hungrybox and Weon-X all received 1st Seeds.
Eggm and DoH received 2nd and 3rd Seeds underneath Weon-X.
Tec0 and Tafokints received 2nd and 3rd Seeds underneath Dr. PeePee.
Axe receives 1st Seed going all Pikachu and defeating Lovage.
V3ctorman defeated Azen in R2 Pools, only losing to Hax (all Yoshi).
Nicknyte is eliminated.
Nando (2nd), Mogwai and Strawhat Dahean (1st) were all in the same R2 Pool. YEAH! was also in that pool and received 3rd Seed.
M2K entered Melee Singles
TheLake (Zelda) got 1st Seed in R1 Pools.
For further emphasis: Armada and M2K seems unstoppable in Teams.
Amateur Brackets have begun.
One Pool's results: Redd, Kels, Vist (?), HDL, ?, ?
V3ctorman received 2nd Seed, only under Hax, and over Azen.
Armada and M2K are destroying teams.
Mango, Dr. PeePee and the Europeans are all in R3. (Not totally confirmed)
LanceinthePants made it to R2 Pools.
HDL was eliminated in R2 Pools.
Weon-X (Chile's #1 player) beat Eggm.
Zhu beat Tope 2-0 in R2 Pools.
Hax and Azen are in the same R2 Pool.
Chudat and M2K are in the same R2 Pool.
Kels and Vish beat HDL in R2 Pools.
MacD receives 1st Seed in R2 Pools, defeating Cactuar.
Kels and Silent wolf received 1st Seeds.
Dart went 2-1 with Dr.PeePee in friendlies. (Unconfirmed)
TrahhSTEEZY is tweeting Melee updates: http://twitter.com/trahh
Azen vs Amsah friendlies are happening.
Spife received 2nd Seed.
Azen 2-0'd Dart.
G$ JV4'd Azen, but still lost the set.
Dart 2-0'd G$.
Azen receives 1st Seed.
Chivalruse's Channel has a ton of pre-Pound 5 friendlies. There's 17 as I originally write this.
NOTE: Anything from HOBO_Series on Twitter is not related to Pound 5.
Teams Pools Round 1 are over. Nothing noteworthy happened.
Eggm brought 3 to last game, last stock with Yoshi in their MM, but lost.
3 is losing his MMs. Kaostar beat him among others.
Apparently, Rayku beat Amsah in a friendly.
Intro to Pound 5 stuff
Since there's no livestream and just Twitter updates, it'll be like Genesis last year (with hopefully as much hype :D). Although it's not as needed since they're using auto-tweeting brackets, I figure it'd be nice to have everything in one place.
I'll be updating brackets, interesting results, upsets, etc as they come this weekend here for all the other folks at home.
Melee/Brawl Twitter: http://twitter.com/rkbionic/smash
Melee Twitter: http://twitter.com/trahh
Pool Listings (may be slightly outdated): http://vgbootcamp.com/content.php?33-Pound-V-Pools
-I.B. is unable to make it
-M2K and Armada are teaming and have been playing for the last 2 days with Overtriforce and Strawhat Dahean, meaning this shouldn't end up like M2K/Darc. Likewise, no johns if either of them do poorly since they've been plenty warmed up
-Mango is teaming with G$
-Hungrybox is teaming with Hax
-International players include: Sanuzi, Lord HDL, Maggot, Amsah, Faab, Strawhat Dahean, Overtriforce, JPOBS, Riddlebox, Sauc3, Acidile, Reggie, Ministry, Kirbykaze, Unknown522, Raynex, Idea, Remen, Armada, Summonedfist, Tect and Weon-X
-Axe and V3ctorMan are both there
-Azen is there and is teaming with Chillin (Groom Blue)
Saturday is Singles R1 and R2 and Teams R1 and R2.
Sunday is Teams Bracket and the start of Singles Bracket.
Monday is Singles finale.
Interesting sets in Round 1 Pools:
D20 (Amazing Young Link) vs Faab ("VirusBlueMage")
Kirbykaze vs Rayku (The Sheik that beat Wobbles)
Axe vs 3
Strawhat Dahean vs PockyD
Colbol vs Rhan (Another Young Link player)
Unknown522 vs Nicknyte (possible Pichu dittos)
Cactuar vs MattDotZeb
G-reg vs IHSB
Fullmetal vs Nando
Lovage vs Plank
D'OH vs Hyuga
Alukard vs Remen
Lord HDL vs UUAA
Tec0 vs Scar
DJ Nintendo vs Shroomed
Raistlin (9th at Genesis) vs MacD
Rockcrock vs Idea
Linguini vs Noobking
Pools Round 1 are 4-5 players with Top 3 making it out, resulting in 144 players remaining. Round 2 and 3 follow that.